15 Kasım 2012 Perşembe

Gambol Oyunları


Gambol Oyunları nedir demeden önce Gambol nedir diyelim. Çünkü ben dahil pek çok yetişkinin bilmediği ama çocukların çok iyi bildiği şeydir :) Gambol İngilizce Gumball'ın okunuşudur. Gumball ise bir çizgi filmin ismidir.

Yukarıdaki resimde Gambol çizgi filminin kahramanlarını görmektesiniz. Tabi çizgi film böyle sevilince yapımcıları oyunlarını da yapmayı ihmal etmemişler.. Şu anda beş farklı gambol oyunu internet üzerinden oynanabiliyor. Tükçeleştirilmiş adlarıyla bu oyunlar şunlar;

Haydi Okula Koş

Haydi Okula Koş oyunu bir çeşit platform oyunu olup biraz beceri gerektiriyor. Oyuncu Gambol karakterlerinden Gumball Waterson'u yönetiyor. Yanında ise bilgisayarın yönettiği Darwin ona yardım ediyor. Zaman zaman gumball (bundan sonra gambol diyeceğim) darwin'in üzerine zıplayarak ondan yardım alıyor. Mariodakine benzer şekilde etrafta toplanacak nesneleri toplayıp çıkışa gidiyorsunuz. Bu şekilde bölümleri tamamlayarak ilerlemelisiniz.

Gambol Atlıyor  

Gambol Atlıyor bir atlama oyunu. Her yaşta çocuğun oynayabileceği (belki yetişkinler de sever) fare ile oynanan bir oyun. Oyunda gambol yüksekten havuza atlıyor, aşağı düşerken fareyi sağa sola hareket ettirerek altın halkaları toplamaya çalışıyorsunuz. Diğer taraftan farenin sol tuşuna tıklayarak hareketlerini değiştirmesini sağlıyorsunuz. Havuza düştüğünüzde puan hesaplaması yapıyor ve sonraki bölüme geçiyorsunuz. Oyun çok basit olduğu için kısa sürede sıkabilir. Tabi zevkler ve renkler tartışılmaz :)

Karateci Gambol  

Karateci Gambol, yine bir platform oyunu. Gambol ekranda sağa doğru ilerliyor, karşısına bazı engeller veya rakipler çıkıyor. Engellerden kurtulmak için yukarı ok tuşu ile yukarı zıplıyor, aşağı ok tuşu ile yere eğiliyorsunuz. Rakipleri dövmek için ise boşluk tuşuyla kafalarına kafalarına vuruyorsunuz. Oyun böyle ilerleyip gidiyor. Haydi okula koş kadar zor bir oyun değil, bu sebeple küçük çocukların zevkle oynadığı bir oyundur.

Gambol Kör Buluşma  

Gambol Kör Buluşma oyunu tam bir zeka oyunudur. Yaş olarak 6-8 veya daha üzeri kişilere hitap etmektedir. Oyunda gambol ve darwin'in gözleri bağlı ve birbirlerine ulaşmaya çalışıyorlar. Oyuncu ise Anais'i yönetiyor. Anais düdük çalınca gambol ve darwin koşmaya başlıyor, tekrar çaldığında ise duruyor. Anais tahta veya zıplama tahtası gibi nesneleri alıp doğru yerlere koyarak kahramanlarımızın buluşmalarına yardım ediyor. Ancak nereden neyi alıp, nereye ne zaman koyması gerektiğini bilmesi gerekiyor. Bunun içinde zeka gerekiyor :) Ben bir yetişkin olarak en çok bun gambol oyununu sevdim ve yetişkinlere tavsiye ederim.

Dinozordan Kaçış

Dinozordan Kaçış oyunu gambol serisinin son oyunu ve bir beceri oyunudur. Oyun bir ya da iki kişi ile oynanabiliyor. Tek kişilik oyunda gambolü yönetiyorsunuz, yukarıdan gelen yön işaretleri aşağıdaki çemberlere ulaştığında aynı tuşa basmanız gerekiyor. Eğer ikinci kişi oyuna katılırsa o da darwin'i yönetiyor. Çocuklar için güzel sayılabilecek bir oyun, ama beni sarmadı :)

Son olarak bu oyunları oynamak için bağlantıyı veriyorum... Buyrun gambol oyunları